تبلیغات
خطه ی سرسبز گیلان رانکوه (املش) - جایگاه اقلیمی املش
جمعه 18 تیر 1389

جایگاه اقلیمی املش

   گردآوری از: Hamidreza Sh    مطلب از طبقه:گیلان شناسی ،املش ،

     شهر زیبای  املش در دامنه كوه های البرز غربی (گیلان) ، در دشتی سبز و خرم ، با چشم اندازی بی نظیر و دلفریب قرار گرفته است.

شهرستان املش با مختصات جغرافیائی 05،37 عرض شمالی و 11،50 طول شرقی از نصف النهار گرینویچ ، با وسعتی معادل 470 كیلومتر مربع ، تقریباً با ساحل سیمگون دریای خزر 15 كیلومتر فاصله دارد. این شهرستان از سه جهت ، شمال ، جنوب و شرق به شهرستان رودسر و از دو سمت به شمال و غرب به شهرستان لنگرود و از جنوب به شهرستانهای سیاهكل و رودبار محدود  است.

جلگه سرسبز و مصفای املش در میان دو رود شلمانرود و پلرود قرار گرفته و امتداد آن غربی – شرقی و شیب جلگه از طرف جنوب به سوی شمال می باشد،. خاك جلگه این شهرستان كه از رسوبات كوهها و رودها ی اطراف ایجاد شده ف بسیار حاصلخیز و زمینهای اطراف شهر یكپارچه به كشت محصول برنج اختصاص یافته است. از آنجائیكه تپه ماهورها و كوهپایه های املش از نظر جغرافیائی و شرایط جوی با كوهپایه ها  و دره های منطقه دارجلینگ هندوستان متناظر می باشد ، شرایط چایكاری مساعد بوده و از هشتاد سال پیش به باغات چای مبدل گردیده است . بطوریكه امروزه مطبوع ترین چای كوهپایه ای جهان از كوهپایه املش استحصال می گردد و عاری از هر نوع اسانس شیمیایی و مواد افزودنی می باشد.

     آب و هوای املش همانند سایر نقاط گیلان نوعی آب و هوای معتدل مدیترانه ای و مقدار باران ( وارش ) در ناحیه جلگه ای سالیانه حدود 1500 میلی متر می رسد. بیش از نیمی از سال دارای شبنم (شرجی ) بوده و هوا بسیار متغیر است . میانگین درجه حرارت در املش پیرامون 20 درجه سانتی گراد نوسان می كند و ندرتاً به 35+ می رسد.

باد شمال غربی غالباً بسوی این شهر می وزد و در بهار و تابستان سبب بارندگی می شود . باد"خزر" كه در فصل زمستان از شمال می وزد و از صفات بارز این باد طوفانزائی و بارندگی شدید است . باد موسمی گرم (گرمش) كه از اوایل آذرماه تا اواسط خردادماه گاه و بیگاه از سمت ییلاقات می وزد كه همه چیز را می خشكاند و دمای محیط را بطور ناگهانی چندین درجه سانتی گراد بالا برده و برف قله ها را آب نموده و پس از آن هوا بارانی و توفانی می گردد.

اختلاف درجه نمناكی و گرمای هوا و سرسبزی جلگه و كوهستان در دو طرف شمال و جنوب كوههای املش قابل مقایسه بوده ، بطوریكه بخاطر ارتفاع زیاد مناطق ییلاقی املش از سطح دریا كه حدود 1500 متری می رسد، دارای آب و هوای سردسیری یا به عبارت دیگر كوهسانی است و به همین علت هوای ییلاقی خنك می باشد. در فصل زمستان برودت و سرمای ییلاقات بسیار زیاد و ریزش برف در آنجا فراوان و گاهی تا ارتفاع 2 متر می رسد. دوره فصل سرما در ناحیه كوهستانی املش طولانی ولی تابستانی ملایم و مطبوع دارد. مهمترین كوههای ناحیه املش                        

 1- ناتشكوه 2- هلودشت ، و چندین رشته كوه كم ارتفاع كه از این مناطق بسیاری از رودها و جریانهای بزرگ و كوچك سرچشمه می گیرد.

از لحاظ تقسیمات كشوری املش در زمان حكومت رضا شاه جزو ولایت ثلاث = تنكابن (شهسوار) بود پس از ارتقاء رودسر به شهرستان (1327) به این شهرستان الحاق گردید. و سپس بر اساس تصویب نامه شماره / ت 18397 ك مورخ 11/5/76 هئیت وزیران به شهرستان مستقل ارتقاء یافت. این شهرستان دارای دو بخش مركزی و رانكوه و چهار دهستان به نامهای املش شمالی (كهنه گوراب)، املش جنوبی( حاجی آباد)، سمام ( ملكوت) و كجید بزرگ می باشد. بخش رانكوه به مركزیت شبخوس لات بخش اعظم خاك املش را تشكیل می دهد و در یك دهه گذشته به همت مردم ومسؤلان شان پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است با تكمیل و توسعه شهر صنعتی آسیاب سران ، در آینده نزدیك بخش مهمی از جمعیت شهری  املش و شهرهای همجوار را در خود جای خواهد داد.در املش 148 پارچه روستا وآبادی وجود دارد كه اعم فعالیت اقتصادی آنان، شالیكاری  ، چایكاری ، نوغانداری ، زنبورداری  و دامپروری است.محدوده شهر املش متشكل ازده محله قدیمی و نوبنیاد است، كه محله صوفی سرا= اتاقسرا( پارك میرزا كوچك ) بعنوان یك مجموعه تاریخی ، دارای عمارتهای هنری ، با بامهای سفال پوش ، هسته مركزی شهر را تشكیل می دهد و هریك از محلات انارستان محله ، پایین املش (جیرمحله ) ، كیازنیك ، شیخ علی محلهف سرچور بزرگ ، زربیجار ( نقره بیجار ) ف كیاكلایه و كوی كارمندان ( پیش ساخته ) در امتداد آن به مرور ساخته گردیده است.