تبلیغات
خطه ی سرسبز گیلان رانکوه (املش) - كاروانسرای "تی‌تی " تاریخ درخشان سیاهكل
سه شنبه 19 مرداد 1389

كاروانسرای "تی‌تی " تاریخ درخشان سیاهكل

   گردآوری از: Hamidreza Sh    مطلب از طبقه:اخبار و مطالب روز گیلان ،گیلان شناسی ،

آبشار لونك و كاروانسرای "تی‌تی " تاریخ درخشان سیاهكل است.

شهرستان سیاهكل با وسعتی حدود یك هزار و 48 كیلومتر مربع در شرق گیلان واقع شده است.

سیاهكل از شمال و شرق به لاهیجان، از جنوب به رودبار و از غرب به رشت محدود می‌شود.
تركیب اصلی مردم سیاهكل را گیلك‌ها تشكیل می‌دهند كه گویش دیلمی دارند.
كاروانسرای تی‌تی بر ساحل رودخانه شیم‌رود و در محل تلاقی دو رودخانه شیم‌رود و باباكوه در 10 كیلومتری جاده سیاهكل به دیلمان و بر پای تپه‌ای نسبتاً بلند و سرسبز قرار دارد.
در گذشته راه اصلی كاروان رو از لاهیچان به دیلمان و طالقان از این مسیر می‌گذشت و معماری كاروانسرای تی‌تی شباهت زیادی به كاروانسراهای مناطق كوهستانی دارد با این تفاوت كه كاروانسراهای مناطق كوهستانی حیاط مركزی ندارند.
كاروانسرای تی‌تی از جمله بناهای دوره صفوی در گیلان است و دو ایوان در طرفین هشتی آن وجود دارد كه از آنجا به حیاط كاروانسرا راه دارد.
سیاهكل دارای سابقه تاریخی درخشان است و دیلمان خاستگاه یكی از قدرتمندترین سلسله‌های حكومتی ایران به نام آل‌بویه است كه به عنوان پناهگاه شیعیان مشهور بوده و دانشمندان زیادی را به جامعه ایرانی تحویل داده است.
اقتصاد این شهرستان بر پایه دامداری و كشاورزی بوده كه عمده‌ترین تولیدات آن میوه، پرورش كرم ابریشم، عسل مرغوب و محصولات جالیزی است كه در كنار آن تولیدات سفال تزئینی و دوخت لباس‌های محلی و معرق نیز رونق ویژه‌ای دارد.
آبشار لونك، كوه درفك با غارهای یخی، مناطق باستانی قلعه كوتی و... از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری سیاهكل است.
فرماندار سیاهكل در گفتگویی به مهم‌ترین نقاط گردشگری این شهرستان اشاره كرد و گفت: محور سیاهكل به دیلمان از رودخانه‌های طبیعی، آبشار لونك و مراتع است.
محمد آقاجانزاده كاروانسرای تی‌تی را از آثار تاریخی سیاهكل نامید و افزود: بالارود و امامزادگان در روستاهای مختلف بخش مركزی و دیلمان را نباید از یاد برد.
وی توسعه راه‌های ارتباطی شهری و روستایی را از اقدام‌های شهرستان سیاهكل عنوان كرد و اظهار داشت: تلاش شده نقاط قابل توجه گردشگری سیاهكل معرفی شود.
آقاجانزاده درباره طرح توسعه گردشگری در سیاهكل و دیلمان گفت: به دلیل نبود زیرساخت‌ها تاكنون طرح جامعی اجرایی نشده و مردم عموماً از طبیعت خدادادی بیشتر استفاده می‌كنند.
فرماندار سیاهكل درباره مصوبات گردشگری سیاهكل خاطرنشان كرد: سه مصوبه دولت در این زمینه داشتیم كه با بازدید فراوان گردشگران و سرمایه‌گذاران هنوز حالت اجرایی به خود نگرفته است مانند دهكده گردشگری اسپیلی، كاروانسرای تی‌تی، آبی‌نام تله‌كابین.
وی نبود راه ارتباطی مناسب و بدون حادثه را مشكل اصلی در امر گردشگری سیاهكل ذكر كرد.
آقاجانزاده با بیان اینكه پروژه‌هایی در دست اقدام است، افزود: در صورت تكمیل اعتبارات این پروژه‌ها در حوزه شهری و روستایی سیاهكل اجرای می‌شوند.
فرماندار سیاهكل عنوان داشت: اجرای این پروژه‌ها چهره شهرستان را مناسب مردم ولایتمدار آن می‌كند.


برچسب ها: شمال ، گیلان ، عکس شمال ، ییلاقات شمال ، مناظر شمال ، ییلاقات گیلان ،