تبلیغات
خطه ی سرسبز گیلان رانکوه (املش) - تاریخ املش ، زینتبخش " موزه ملی اسرائیل"!
سه شنبه 23 شهریور 1389

تاریخ املش ، زینتبخش " موزه ملی اسرائیل"!

   گردآوری از: Hamidreza Sh    مطلب از طبقه:گیلان شناسی ،املش ،

گاهی از خودم می پرسم این همه آثار باستانی منطقه ی ما مگر به تاریخ دیرینه ی آن مربوط نمی شود؟ آیا وجود این همه شیء تاریخی نشان از آن ندارد که حرفهای زیادی در دل این خاک نهفته است؟ مگر نباید تاریخ سرزمینی با این همه قدمت درصفحات کتابها بیان شود؟! چرا من به عنوان یک جوان امروزی چیز زیادی از گذشتگان دور خود نمی دانم؟ چرا لااقل در کتابهای درسی آنچنان که باید و شاید به "تمدن املش*" و حتی فراتر از آن، به تاریخ گیلان بها داده نشده و بیشتر سخن از سرسبزی و غذاهای رنگارنگ است تا تمدن و آثار باستانی؟!

و شاید دهها سوال بی پاسخ دیگر.

آری، این بار نیز روایت داستانی تلخ است، داستان تاراج تاریخ ملت ها.

املش به عنوان یک منطقه تاریخی، آثار باستانی زیادی در دل خود نهفته داشته و دارد که بیانگر پیشینه ی دیرینه ی آن است، اما هر کجا که پول باشد سودجویان نیز خواهند بود،متاسفانه به همین دلیل بر اثر تاراج و قاچاق عتیقه طی سالیان دور و نزدیک از مناطق تاریخی آن چیزی جزء گورهای کنده شده و آثار به جا مانده از کند و کاوها بر جای نمانده است، بسیاری از این اشیاء باستانی نیز از کشور خارج شده و اکنون در موزه های کشورهای اروپائی نگهداری می شوند، اخیرا نیز گویا "موزه ملی اسرائیل" هم به این غافله پیوسته و برای هر چه زیباتر شدن مجموعه آثار مربوط به تاریخ ایران، بخشی از موزه را به "تمدن املش" اختصاص داده.

گاو املش

نمایی از مجسمه معروف "گاو املش"

یکی از سایتهای خارجی در معرفی این بخش چنین نوشته:

..."

exceptional beauty and range is the Persian collection,including Amlash ceramics, gold vessels, sculpture and

"...

همانطور که از متن جمله مشخص است، صنعت سفالگری و کوزه گری "تمدن املش" به نوعی زینت دهنده ی موزه و جزء آثار برجسته ی موجود در آن عنوان شده، البته جالب اینجاست که این آثار ساخته گذشتگان ما هستند، در حالی که اکنون دیگران به داشتن آنها افتخار می کنند!!نمونه ای از آثار به دست آمده از "تمدن املش"

عمق فاجعه از این هم بیشتر است، کافی است یک جستجوی کوتاه در اینترنت با عنوان انگلیسی املش داشته باشید تا تاریخ این آب و خاک را در حراجی ها و موزه های خارجی مشاهده کنید!

سرزمینی که خاورشناسان بزرگ پیشینه ی آن را به قرنهای هشتم و نهم پیش از میلاد دانسته اند، تاریخ خود را در میان موزه های "لور فرانسه" و "ملی اسرائیل" جستجو می کند!

کاش کمی بیشتر به فکر هویتمان بودیم.

-----------------------------

*برابر نوشته کریشمن،در گورهای کشف شده در املش، دو چشم برنزی مربوط به زین و یراق اسب کشف شده که روی آنها کتیبه ی میخی کنده شده، بنام شاه منوآ و شاه ارگشتی (البته از آنجایی که در این زمینه منبع کاملی در دسترس نداشتم، ممکن است اسامی گفته شده دقیقا درست نباشند)،این محقق به سبب بالا بودن مقام هنری املش، تمدن پیش از تاریخ ایران را تمدن املش نام نهاده.برگرفته از وبسایت نشریه الکترونیک املش


برچسب ها: شمال ، گیلان ، عکس شمال ، ییلاقات شمال ، مناظر شمال ، ییلاقات گیلان ،