تبلیغات
خطه ی سرسبز گیلان رانکوه (املش) - رئیس سازمان چای کشور اعلام کرد:نابودی برگ سبز چای در 10 درصد باغات

رئیس سازمان چای کشور با اعلام این‌که حدود 10 درصد برگ سبز چای باغات بر اثر خشکسالی تاکنون سوخته‌اند، گفت: 25 درصد از حجم کل محصول باغات چای در معرض خشکسالی قرار دارند.


مهندس علی محرر در گفت‌وگو یی با اشاره به برداشت برگ سبز چای در باغات کشور گفت: از مجموع برگ سبز باغات چای 45 درصد در فصل بهار و 30 درصد در فصل تابستان برداشت شده است و تنها 25 درصد از برگ سبز چیده نشده است که حجم کمی از کل محصول را شامل می‌شود.
وی با بیان این‌که خشکسالی از 20 تیر ماه سال جاری آغاز شده است گفت: در کل حدود 10درصد از باغات چای در معرض خشکسالی قرار دارند و هرچند برخی باغات در سایه قرار دارند، احتمال دارد برگ‌های سبز چای که تاکنون چیده نشده‌اند نیز در معرض خشکسالی قرار گیرند.
رئیس سازمان چای کشور، افزود: با بیمه محصولات کشاورزی تمامی خسارات ناشی از خشکسالی به باغداران پرداخت می‌شود، اما پرداخت خسارات هر باغ باید موردی، یعنی برابر با میزان ضرری باشد که هر باغ‌دار متحمل می‌شود، اما هم‌اکنون با برآورد کلی از میزان خسارت، شرکت بیمه‌ای محصولات کشاورزی یک رقم کلی را به تمامی باغات پرداخت می‌کند.
وی، تصریح کرد: در این روش پرداخت خسارت، حق باغ‌دارانی که بیشتر از دیگران متحمل خسارت شدند ضایع می‌شود.
محرر درخصوص پرداخت پول چایکاران اظهار داشت: تاکنون از 32 میلیارد تومان بدهی چایکاران، 30 میلیارد تومان پرداخت شده است و 2 میلیارد تومان باقی‌مانده در هفته‌های آینده به چایکاران پرداخت می‌شود.
رئیس سازمان چای کشور با بیان این‌که پول چایکاران از محل یارانه‌ها پرداخت می‌شود گفت: برای هدفمند شدن یارانه‌ها در این بخش باید باغ‌دار، کارخانجات و بازار به هم متصل شوند.
وی اعلام کرد: حذف یارانه‌های این بخش در طول 3 سال انجام می‌شود، اما برخی زمان حذف یارانه‌ها از این بخش را 5 ساله می‌دانند. اما به اعتقاد بنده، اگر صنعت چای با روال امسال پیش برود، تا 3 سال آینده می‌توان یارانه‌ها را در این بخش هدفمند ساخت.


برچسب ها: شمال ، گیلان ، عکس شمال ، ییلاقات شمال ، مناظر شمال ، ییلاقات گیلان ، اخبار روز گیلان ، مطالب گیلان ،